DUBAJ
…ať už Dubaj nazveme srdcem moderního Blízkého východu nebo branou do světa Arabského zálivu je metropolí světového významu, největším obchodním centrem celých emirátů a místem pro náročné. Golfový i nákupní ráj na sebe neustále upozorňuje nejrůznějšími nej. Přesto zůstává Dubaj islámským městem, kde se prolínají tradice a historie s luxusem, přepychem a nejmodernějšími budovami. Přidáme-li k tomu obrovský rozmach cestovního ruchu i budovaných projektů podvodního hotelu či umělých ostrůvků ve tvaru palmy je Dubaj neskutečným a fascinujícím zážitkem…
Město Dubai má v dnešní době něco okolo 1 miliónu obyvatel. Dubai je rozdělena uměle vytvořenou řekou na dvě části.V centru města je Dubajský záliv neustále křižovaný malými loďkami a trajekty. Záliv byl a stále je vzrušujícím místem, kde po celé generace kvete obchod a přeprava zboží.Výhodou pro návštěvníky je možnost levného nákupu především látek, elektroniky a zlata. To však není hlavní důvod, proč turisté volí Dubai, nazývanou taktéž „Paříž arabského světa“. Dubai je městem nejen obchodu, ale i sportu. Moderní špičková infrastruktura sportovišť, vášeň místních obyvatel pro hry všeho druhu, kapitálové zázemí, atraktivní ubytovací zařízení, nádherné pláže a krásné moře.To vše je natolik atraktivním lákadlem i pro nejslavnější hvězdy sportu, že se Dubai stále častěji stává dějištěm nejzajímavějších turnajů a závodů, sportovních soustředění a kondičních zájezdů předních světových klubů. Dubai je ovšem i městem sportu pro amatéry - místní golfová hřiště jsou vyhlášená po celém světě.
Základní informace o Dubaji :
Oficiální název země: Spojené Arabské emiráty
Destinace: Dubaj
Počet obyvatel: 1 850 000
Rozloha: 3885 km2
Měna: Dirham (Dh)
Časový posun: SEČ+2h
Úřední jazyk: arabština
Náboženství: islám
Doba letu: 6 hodin
Víza:
Pro občany ČR stále platí vízová povinnost při jakékoliv cestě do SAE. Česká republika není na seznamu 35 států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE.
Nejčastějším typem víza je vízum turistické. Možnost požádat o něj by měla být jedině prostřednictvím registrované cestovní kanceláře, místního hotelu, resp. letecké společnosti. Zatím není jasné, v jakých případech bude vízum vydávat Velvyslanectví SAE ve Vídni, půjde ale spíše o výjimečné případy. Platnost turistického víza je 30 dní (poplatek 100,- AED) s možností jednorázového prodloužení v místě o dalších 30 dní (poplatek 500,- AED). Cestovní kanceláře si ale běžně účtují své vícenáklady až do výše 1 000,- AED za vízum.
K žádosti o vízum je vyžadována minimálně faxová kopie stránky cestovního pasu a naskenovaná barevná fotografie. Na mezinárodním letišti v Dubaji i Abu Dhabi již funguje zjednodušený systém, kdy místní CK nebo hotel může fotokopii víza odfaxovat či poslat e-mailem a návštěvník se po příletu prokazuje touto kopií víza. Doporučuje se, aby cestující před odletem měl kopii svého vstupního víza stále po ruce, protože letecká společnost jej bez něho nemusí ani přijmout na palubu letadla.
Nově bude pro všechny typy víz vyžadováno cestovní zdravotní pojištění na dobu pobytu, které bude muset cestující prokázat při podání žádosti o vízum a při vstupu na území SAE. Doporučena je garance pojistného plnění na minimálně 30 000,- EUR a rovněž složení vratného depositu ve výši 1 000,- AED. Způsob složení a navrácení depositu je vhodné konzultovat s příslušnou cestovní kanceláří, místním hotelem či leteckou společností, které vízum zajišťují.
Víza za účelem návštěvy veletrhu, festivalu či konference musí být předem garantována organizátorem této akce, jehož jménem bude o vízum zažádáno. Platnost takového víza je 30 dní (za poplatek 100,- AED) bez možnosti prodloužení.
Aktuální režim tranzitního víza s platností 96 hodin (za poplatek 100,- AED) ke krátkodobé návštěvě Dubaje či Abu Dhabi během přestupu v letecké dopravě je doporučováno předem konzultovat s příslušným leteckým přepravcem, který cestujícího přepravuje do SAE.
Vízový režim SAE podléhá častým změnám, o kterých mnohdy ani není velvyslanectví okamžitě informováno, proto uvedené informace platí s výhradou změny. Informace o vízech v anglickém jazyce jsou dostupné na :
http://www.government.ae/gov/en/visitors/uae/visas.jsp nebo na velvyslanectví SAE ve Vídni na adrese: Peter Jordanstrasse 66, A-1190 Wien, tel.: +43-1-3681455, fax: +43-1-3684485, e-mail: emirates@aon.at úřední hodiny 9 – 14.30.
Osobám, které hodlají navštívit SAE a z jejichž cestovního pasu vyplývá dřívější návštěva Izraele, nemusí být vstup do SAE povolen.
Místní úřady příliš nepodporují individuální turistiku a zejména u svobodných žen do 40 let jsou víza udělována velmi obezřetně.
Celní předpisy:
Osobní věci podléhají celní kontrole. Omezen je dovoz alkoholu (max. 4 litry nebo 24ks piva), cigaret a parfémů. Tyto položky je možné zakoupit při příletu v “duty-free shopu”. Přísná cenzura a zákaz se vztahuje na dovoz opia a narkotik, jakýchkoli pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dále dovoz politicky či nábožensky citlivých materiálů a protiislámské literatury. Jejich dovoz je postihován finančně nebo trestem. Například za dovoz i minimálního množství marihuany (v řádu desetin gramu) je zahraničním turistům vyměřována bez výjimky trestní sazba 4 roky vězení nepodmíněně. Dovoz zbraní, střeliva, léků a pesticidů je povolen pouze na základě zvláštní licence v evidovaném množství. Při dovozu léků pro osobní potřebu je vždy lepší mít s sebou kopii lékařského předpisu. Povinná směna valut ani povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt v SAE nejsou zavedeny.
Zastupitelské úřady:
Embassy of the Czech Republic
Citibank Bldg.
Abu Dhabi, U.A.E.
Telefon: 00971-2-6782800, fax: 00971-2-6795716
Email ZÚ: azab@eim.ae nebo abudhabi@embassy.mzv.cz
Obchodní úsek ZÚ: oeu@eim.ae
Web: http://www.mzv.cz/abudhabi
Rizika a nebezpečí:
Situace v zemi je stabilní a žádné extrémní riziko nebylo zaznamenáno s výjimkou zvýšené kriminality ve městě Dubaj, kde se nejvíce soustřeďuje kosmopolitní společnost a značná část nelegálních návštěvníků.
Pozornost je nutno věnovat nebezpečí na místních silnicích. Hustý provoz spojený s nebezpečnou a bezohlednou jízdou některých řidičů je příčinou velkého počtu dopravních nehod s vysokým podílem smrtelných úrazů, který je v přepočtu na počet obyvatel až 3x vyšší, než například v Evropě.
Styk a spolupráce s místními úřady a orgány státní správy odpovídá zvyklostem v arabských zemích. Při řešení nouzových situací je přístup ze strany úřadů poněkud laxní až negativní a součinnost s ohledem na odlišnou mentalitu je obtížnější. V období náboženských či státních svátků a ve dnech volna (pátek, sobota) prakticky nelze s místními úřady komunikovat a to ani v případě nouzových či nepředvídaných událostí. Státní správa striktně dodržuje veškeré místní předpisy a lhůty a žádosti o výjimky nebývají akceptovány.
Z hlediska hygieny se při dodržování základních hygienických pravidel není třeba obávat nákazy z potravin.
Určitým rizikem pro návštěvníky jsou klimatické podmínky, zejména letní teploty, které se po většinu roku pohybují v rozmezí 35 - 48°C, extrémně až 50°C ve stínu. V zimním období bývá oblačno, občas s deštěm, teploty dosahují cca 18 - 25°C. Vysoká je také vlhkost vzduchu, v měsících červenec - srpen téměř 100% a intenzita slunečního záření.
Důležitá telefonní čísla:
Nepřetržitá ambulance 998
Policie 999
Hasiči 997
Dopravní policie 90001234
Zdravotní péče:
Zdravotní péče v SAE je vysoké úrovni, ale finančně náročná. Převažují zařízení soukromá, ať již specializovaná nebo všeobecná. Poskytovaná péče se hradí. Ve státních nemocnicích a ambulancích je poskytována první pomoc zdarma. Před cestou je doporučováno uzavřít kvalitní cestovní pojištění pro cesty do zahraničí.
Očkování:
Pro cesty do SAE není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučeno je očkování proti hepatitidě A a B, tyfu, tetanu a vzteklině. V případě pobytu ve městech a v luxusních hotelích však není potřeba.
Doprava:
V Dubaji je poměrně hustý provoz, na ulicích jsou zácpy a jízda je provázena neustálým troubením a proplétáním se pětiproudou silnicí z jednoho pruhu do druhého. Ať už využijete jakéhokoliv dopravního prostředku počítejte při přepravě s časovou rezervou.
Autobusy
V Dubaji funguje veřejná autobusová doprava od 6.00 do 23.00 hod. Jízdenka se platí u řidiče a je vhodné mít připravenu přesnou částku. Je možno si také zakoupit některou ze tří typů dlouhodobých jízdenek. Tzv. Smart Card stojí 20 Dh a zahrnuje jízdy v ceně 22 Dh. U měsíční jízdenky zaplatíte 75 Dh, ale platí vždy jen na jedné straně Creeku. Za 120 Dh dostanete jízdenku pro neomezené cestování po celém městě. Značení autobusů a tras je uváděno v arabštině i angličtině. Jízdenky, jízdní řády a plány tras zakoupíte na hlavních autobusových stanicích v Bur Dubai a v Deira.
Spojení s ostatními emiráty je zajišťováno minibusy s nástupem pouze v Dubaji.
Taxi
Nejlepším, nejspolehlivějším a cenově přijatelným způsobem přepravy po Dubaji jsou taxíky. Existují dva druhy taxíků: vozy v béžové barvě, jsou vybaveny taxametrem a lze je doporučit. Druhý typ taxíku taxametrem nedisponuje a je méně vhodnou variantou. Obecně se jedná o poměrně levný způsob dopravy, který je využíván i pro delší trasy.
Taxi si lze stopnout přímo na ulici mávnutím nebo si jej můžete objednat telefonicky. Vozy jsou k dispozici také před hotely. Je vhodné mít s sebou hotelovou kartu a mapu, neboť taxikáři ne vždy znají všechny ulice města. Orientují se ale obvykle podle hlavních bodů jako jsou tržiště, pláže, hotely nebo nákupní centra. Tato jejich nedokonalá znalost je způsobena faktem, že většina taxikářů jsou přistěhovalci.
Půjčovny aut
V případ,ě že se budete chtít vydat na cesty za město, můžete si vypůjčit auto. Fungují zde půjčovny aut, k pronájmu potřebujete kreditní kartu, mezinárodní řidičský průkaz a pas, případně jeho kopii.
V zemi se jezdí vpravo, silnice jsou kvalitní a dobře značené. Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je 120 km/h, na ostatních silnicích 100 km/h. Ve městech a vesnicích je rychlost omezena na 60 km/h. Povinné jsou pásy na předních sedadlech vozidla. Na dálnicích bývají umístěny kamery. Při přejezdu městem z jedné strany na druhou se doporučuje použít periferii po Emirates Road. Případnou nehodu je nutno ohlásit policii a vůz ponechat na místě do jejího příjezdu.
Počasí:
Spojené arabské emiráty spadají do suchého tropického pásma. Klimatické podmínky země ovlivňuje Indický oceán a jsou odlišné v různých částech země. Léta, která trvají od května do září, jsou horká a vlhká, teploty se přes den mohou vyšplhat až nad 50°C, na pobřeží je to vždy o pár stupňů méně. V zimě se denní teploty pohybují kolem 24°C přes den a v noci klesají na 13°C, často zde také fouká severozápadní vítr zvaný shamal. Roční úhrn srážek je velice nízký, v Emirátech prší zejména v prosinci a v lednu. Teploty vody dosahují v zálivu i 33°C, v zimě klesají na 16°C. Ideálním období pro návštěvu Spojených arabských emirátů je jaro a podzim.
Nákupní možnosti:
Dubaj, jedna z nejoblíbenějších destinací poslední doby nabízí nejen krásné pláže, luxus a přepych, ale také množství nákupních příležitostí za skvělé ceny. Ve městě je neuvěřitelná koncentrace nákupních center, najdete zde módu snad všech světových značek, spoustu dalšího zboží včetně levné elektroniky, parfémů, oblečení, nebo koření. Užít si můžete i klasická tržiště se smlouváním. Začátkem roku se zde pořádá tzv. Dubai Shopping Festival, na který se sem sjíždějí turisté za výraznými slevami. Dubaj se zkrátka stala rájem levných nákupů. A kam vyrazit za nákupy?
Tržiště Gold Souk
Turisty i obchodníky z celého světa přitahuje vyhlášené zlaté tržiště Gold Souk, kde koupíte snad všechny druhy zlata za nejlepší ceny. Dubajský zlatý trh to je dlouhá třída plná malých krámků se zlatem s velmi působivou atmosférou. V okolí Gold Souk se nachází i další trhy: zajímavý je trh s kořením zvaný Spike Souk. Dýchne na Vás vůně nejrůznějšího koření, které zde pořídíte za příznivé ceny.
Dubai Mall
V Dubaji můžete navštívit i jedno z největších nákupních středisek planety Dubai Mall s přibližně 1 200 obchody s nejrůznějším zbožím.
Dalším velkým a velmi oblíbeným nákupním střediskem je Deira City Center,v jehož posledním patře najdete oddělení s velkým výběrem suvenýrů a předmětů z Arábie.
Nákupní centrum Wafi City má zase zajímavě provedený exteriér v podobě egyptské pyramidy.
Suvenýry
A co si vlastně z Dubaje přivézt? Z typických předmětů si můžete přivézt tradiční bohatě zdobenou dýku, pravý arabský oblek, nejrůznější sošky, vodní dýmku, kašmírové šátky, datle nebo henu na pomalování těla. Mezi nejkvalitnější a také nejdražší patří pravé perské koberce. Jsou ručně tkané z pravého hedvábí s vetkaným podpisem výrobce. Měřítkem kvality koberce je hustota uzlíků, čím vyšší, tím kvalitnější. Velice výhodně zde nakoupíte elektroniku, vyhlášené je zdejší zlato a stříbro.
Otevírací doba
Obchody a supermarkety - zpravidla od 9.00 do 23.00, většina menších obchodů však drží polední přestávku od 13.00 do 16.00 (17.00), otevřeno mají dlouho do noci.
V pátek, tj. v den pracovního klidu, otevírají až ve 14.00. Některé supermarkety (např. Carefour) mají celoroční otevírací dobu od 7.00 do 23.00. Prodejní doba se zpravidla prodlužuje během svatého měsíce Ramadánu (až do 1.00).
Banky, ministerstva a další státní instituce - neděle až čtvrtek od 9.00 do 13.30 hod.
Soukromé firmy - sobota až čtvrtek od 8.00 do 13.00 a po polední přestávce kromě čtvrtka od 16.00 do 20.00 .
Památky a zajímavosti:
Dubaj je nejmladší metropolí na světě, která před padesáti lety téměř neexistovala. Byla místem chýší, beduínů a rybářů. Do doby, než zde byla objevena ropa. Zlom nastal roku 1939, kdy šejk udělil první koncesi na těžbu ropy.
Dnes Dubaj ohromuje svou velkolepostí, která stále není u konce. Ty nejprestižnější části města se staví. Mají vzniknout nové aglomerace ve tvaru palem, desetkrát větší než ta dnešní. Představitelé Dubaje rádi šokují. Dubaj, to je luxus bez konce…A co stojí za to poznat?
Dubajské muzeum
Nejstarší budova města pocházející z konce 18.století se nachází ve staré pevnosti Al Fahidi a dává návštěvníkům možnost seznámit se s historií a proměnou Dubaje.
Burj Al Arab
Zázrak na okraji města, ikona Dubaje, to je nejdražší, nejluxusnější a jediný sedmihvězdičkový hotel světa Burj Al Arab, v překladu Arabská věž. Známá stavba ve tvaru plachetnice se tyčí do výšky 321m a byla vybudována na umělém ostrově 280m od pobřeží. Provoz byl zahájen roku 1999. Přepychový interiér je zdobený pravým 24 karátovým zlatem, nabízí 202 apartmá, z nichž každé má svého vlastního komorníka, visuté bazény i heliporty. Cena nejlevnějšího pokoje činí okolo třiceti tisíc korun za noc.
V hotelu je několik restaurací, Al Muntaha ve výšce 200 m s uchvacujícím výhledem na Dubai a pobřeží, podmořská restaurace Al Mahara se nachází pod hladinou Perského zálivu a vstup do ní je provázen tří minutovou show v podobě podvodní plavby. Restaurace můžete navštívit jako host, aniž byste byli ubytováni, vyžadována je však rezervace místa a společenský oděv. V tomto hotelu se odehrává veškeré důležité dění.
Creek
Mořský záliv rozdělující město Dubaj na dvě části. Přes záliv vedou 3 mosty. Plavba zálivem je zajímavým zážitkem, který Vám umožní shlédnout moderní budovy v kontrastu se starobylými domy Dubaje a mešitami. Větší dřevěné výletní lodě dhou Vás budou lákat na projížďku stejně jako menší abry, sloužící jako vodní taxi.
Bur Dubai
Starou část Dubaje tvoří části Bur Dubai a Deira. Bur Dubai leží na levém břehu Creeku. Za pozornost stojí původní palác šejka Saaeda al Maktouma a skanzen Heritaga and Diving Village. V Heritage Village zjistíte, jak se loví perly nebo jak vypadala pravá beduínská vesnice. Zajímavým místem je také tradiční tržiště Dubai Old Souk, kde v nejrůznějších krámcích seženete snad vše, co Vás napadne.
Deira
Deira se nachází ne pravém břehu zálivu a okouzluje svou atmosférou a orientálními vůněmi. Zajímavá je zdejší honosná obchodní čtvrť i starobylé uličky různých tržišť. Právě trhy jsou tím, čím je Deira proslavená. Trh s kořením, Spice souk najdete podle vůní nejrůznějšího koření od šafránu až po vanilku. Hlavní atrakcí je ale Gold souk, kde najdete krámek vedle krámku plný zlata. K mání jsou řetízky, náušnice i náramky za nejnižší ceny na světě. V těchto místech je obvyklou součástí obchodu smlouvání.
Jumeirah
Tato čtvrť táhnoucí se podél pobřeží od Bur Dubaje směrem na jih je nejluxusnější částí města plnou honosných vil, hotelů a dlouhých pláží. Zde najdete i proslulý Burj al-Arab a vznikající palmové ostrovy. Stojí zde také nejznámější z dubajských mešit, Jumeirah, která je jako jediná přístupná i nemuslimům. Je nádhernou ukázkou islámské architektu a patří k nejfotografovanějším objektům. Nedaleko do ní stojí Íránská mešita, zajímavá krásnou dekorací. Děti ocení krásný aquapark Wild Wadi nebo ZOO.
Moderní centrum a Emirates towers
Skvosty moderní architektury najdete především okolo Sheikh Zayed Road. Zajímavé provedení mrakodrapů, kterým dominují Emirates towers, jenž tvoří neodmyslitelnou část Dubaje. Vyšší z obou věží měří 355 m, druhá dosahuje výšky 305 m a nachází se v ní pětihvězdičkový hotel. Obě věže jsou v přízemí propojeny nákupním centrem.
Dubaj se však snaží nalákat turisty na něco, co jinde nenajdou a co ohromí. Pláže a slunce nestačí…
Mall of the Emirates
Na Sheikh Zayed Road najdete největší nákupní centrum světa Mall of the Emirates tvořeno bezpočtem restaurací, kaváren, obchodů, několika kinosály a divadlem.
Ski Dubai
Součástí centra Mall of the Emirates je i krytá lyžařská sjezdovka Ski Dubai. Můžete si zde zalyžovat nebo zajezdit na snowboardu, na vrchol sjezdovky Vás pohodlně vyveze sedačková lanovka. Zimní oblečení i výbavu vám zapůjčí u vchodu.
Atlantis Resort & Hotel
Přepychový hotel skládající se ze dvou věží spojených mostem je vystavěn na fascinujícím úmělém ostrově ve tvaru palmy.
Hydropolis
První hotel na světě pod vodní hladinou se nachází nalevo od Palm Jumeirah. V hotelu bude 220 pokojů v hloubce 20m. Hotel byl konstruován v Německu a smontován v Dubaji.
The World
Třista uměle vytvořených ostrovů vytváří téměř 9 km široký obraz světa. Od pobřeží jsou vzdáleny asi 4 km a při pohledu shora vytváří podobu světadílů a zemí. Každý z ostrůvku je možno si zakoupit neboť každý ostrov bude mít svého vlastníka. Přístup na ostrovy bude pouze vlastní lodí nebo helikoptérou.
Dubailand
Obrovský stavební projekt „města ve městě“. Na Emirates road se buduje na ploše 280km2 centrum zábavy, kultury a sportu, rozdělené do několika celků, např. Snowdome, nejdelší indoorová sjezdovka světa, Falcon city, restaurace, nákupní centra a byty postavené jako kopie nejznámějších světových staveb, Sport city s autodromem, golfovými hřišti a stadiony nebo City of Arabia. Zde stojí největší nákupní cetrum světa Mall of Arabia. To vše uprostřed největšího zábavního parku na Blízkém východě. Zajímavostí je, že kopie Eiffelovy věže a Tádžmahalu ve Falcon City mají být o sto padesát procent větší než originál.
Moře a pláže:
Pobřeží Dubaje se vyznačuje krásnými plážemi pokrytými jemným pískem a průzračnou vodou. Pláže jsou udržované a čisté. Poznávání krás podmořského světa plného korálů je jednou z oblíbených aktivit. Dubaj a její hotelové pláže jsou ideálním místem také pro děti, neboť jsou bezpečné, vstup do vody je pozvolný a je zajištěn dohled pobřežní hlídky.
Plážové parky
Krásné koupání na příjemných nepřeplněných plážích nabízí plážový park Al Mamzar Beach Park. Kromě koupání si zde můžete dopřát odpočinek v krásné zelené oáze uprostřed pouště nebo vyzkoušet některé z nabízených občerstvení, např. ve fast foodu Malik Burger.
Dalším oblíbeným parkem je Jumeirah Beach Park. Nabídne Vám nádherné pláže s výhledem na Burj al Arab. Jumeirah Beach je nejznámější pláží s jedněmi z nejluxusnějších hotelů světa.
V případě, že by Vás koupání v moři omrzelo, můžete navštívit některý z aquaparků, které jsou světem zábavy pro dospělé i děti.
Koupání v moři je doporučováno na chráněných plážích, koupání bez plavek je velmi přísně hlídáno a postihováno. |