1.-3.den Letecky do KYRGIZSTÁNU, Biškeku (bývalé Frunze). Na širokých bulvárech nás budou vítat policistky v přiléhavých uniformách s mongolskými rysy a širokým úsměvem. Hektolitry levné vodky a kvasu, ale i výborný lagman nebo manty. Na úvod ochutnáme i typické jídlo střední Asie - plov. Památník Manasovi, kirgizskému národnímu hrdinovi. Kam se ztratila socha Lenina? Náměstí Ala Tú s výměnou stráží. Filharmonie, Bílý dům, místní tržiště. Koupíte si kalpak? Vysoký symbol mužství tu zdobí skoro každou mužskou hlavu.
4.-5.den Issyk-kul - druhé největší alpské jezero na světě (po jezeru Titicaca), které místní považují za největší atrakci v zemi. 170 km dlouhé, 70 km široké a 700 m hluboké s pravými písečnými plážemi uprostřed vysokohorské suchozemské krajiny. Horské letovisko Cholpon-Ata se od přímořských liší pouze siluetou zasněžených vrcholů - nechybí slunečníky, lehátka, vodní šlapadla ani plážové animace. Přesun do Karakolu, klidného městečka se sympatickými obyvateli. Budeme mít štěstí a pozvou nás na pravou kirgizskou svatbu? Podle místního zvyku může být nevěsta i unesena... Nedělní trh se zvířaty. Malebná ortodoxní katedrála. Návštěva údolí řeky Arashan se sparťanskými, ale o to populárnějšími koupelemi Altyn-Arashan s výhledem na horský štít „Palatka" (4 260 m).
6.-8.den Jetty Oghuz, kaňon s jedinečnou formací červených pískovcových útesů vyprávějících legendu o Sedmi býcích a Zlomeném srdci. Přes „město lovců orlů" Bokonbaevo do centrálního Ťan Šanu. Jsme v zemi, kde jsou nomádské tradice zachované nejvíce z celé střední Ásie. Z Kochkoru se vydáme na trek pastvinami s noclehem v jurtách - jeden z vrcholů akce! Cestu je možné absolvovať na koních i bez předchozích jezdeckých zkušeností! Přes více než 3000 m vysoké sedlo se přehoupneme k nádhernému jezeru Son Kol - žádná civilizace, jen místní pastevci, stáda koní a yaků. Útulné, vyzdobené a pecí vyhřáté jurty, ve kterých přenocujeme. Pohostinní obyvatelé nám uvaří čaj a připraví tradiční pokrmy. Naučíme se připravovat kumys a stavět jurtu?
9.-10.den Náročný přesun okolo přehrady Toktul do městečka Arslanbob, zeleného království známého svým jedenáctihektarovým ořechovým lesem. Starobylý Osh. Druhému největšímu městu Kyrgizstánu dominuje monumentální Šalamounův trůn.
11.-12.den Okolní krajina zcela jiná než na severu - hory a úbočí vystřídají zelená pole úrodné Ferganské nížiny. Přechod do Uzbekistánu. Tradiční území keramikářů do Taškentu. Význačná křižovatka karavanní cest s původním názvem „Tisíc meruňkových stromů". Sovětská architektura širokých bulvárů se mísí s historií. Bazar Chors s velkolepou páteční mešitou a medresou Kulkedash. Knihovna s unikátním koránem. Náměstí Amira Temura (Tamerlán) a náměstí Nezávislosti. Muslimské centrum Chast Imom s medresou Barok Hon a mešitou.
13.-14.den Samarkand - klíčové město hedvábné stezky, dříve hlavní město Timurovy říše, kterému vévodí jeho památníky v nadživotní velikosti. Unikátní architektonický komplex Registan, s medresami Ugulbek, Šer Dor a Tilla-Kari. Mohutná brána, minarety. Mozaikami vykládaný komplex Shah-i-Yinda (Hrob živého krále) s překrásnou výzdobou. Grandiózní mauzoleum Guri Amir s typickou tyrkysovou kopulí. Mešita Bibi-Khanym s honosným portálem. Centrální bazar s jedinečnými uzbeckými sladkostmi.
15.-16.den Pohodlným vlakem do Buchary, historicky významného města střední Ásie. Náměstí Lyabi-Hauz s památníkem místního vtipálka Nasredina. Mauzoleum Izmaila Samani, zakladatele samanidské dynastie. Architektonický soubor Kajlan s kapacitou 10 000 věřících. Ark - panovnické město z 5. století, nejstarší stavba města. Palác Makhosa - letní rezidence emíra Alima Chána, Sitorai Mokhi Hosa (palác měsíce a hvězd). Možnost návštěvy folklórního vystoupení nebo místních lázní - hammamu.
17.-18.den Přesun přes poušť Kyzylkum. Most nad řekou Amudarja, a pod nejdelším trolejovým vedením z Urgench do Chivy, města ležícího u hranice s Turkmenistánem, na okraji pouště Karakum. Staré město Ichon-Qala (UNESCO) opevněné hliněnou hradbou s obloukovými baštami zůstalo na rozdíl od ostatních zachováno celé. Hustě pokryto mešitami, medresy, minarety a mauzolei. Pevnost Ičan-Kala - Kukhna Ark - rezidence chivských vládců uprostřed vlastních hradeb měli harém i mešitu. Staré město s řezbáři, barvírnou hedvábí i drobnými trhovci.
19.-21.den Ranní přesun do Nukus. Prohlídka největšího sovětského muzea s unikátními sbírkami „zakázaných" sovětských malířů. Speciální sekce věnovaná Karapalkastánu, jehož území tvoří až 40% území celého státu. Fakultativní, půldenní návštěva Moynaqu s vraky lodí, které uvízly na břehu zmenšujícího se Aralského jezera. Letecky z Nukusu do Taškentu, návrat domů. |